Nauki o mantrze Wadżra Guru udzielone dla klasztoru Drikung Kagju, w Tso Pema,przy okazji recytacji przez mnichów stu milionów mantr Wadżra Guru 5 czerwca 2020 r.

W Buddyzmie jest wiele metod osiągnięcia mądrości i aktywności buddów i bodhisattwów. Zwłaszcza dla tych z nas, którzy praktykują nauki Wadżrajany, sekretna Mantrajana oferuje wiele metod. Istnieje mnóstwo sadhan prowadzących dospełnienia praktyki Guru, Jidama, Dakini i Strażników.

Jednak w tym szczególnym kontekście ludzie tacy jak ty i ja lubią, podziwiają, szanują i mają oddanie dla kogoś zwanego Guru Rinpocze. Wynika to z naszych karmicznych związków i aspiracji z wielu poprzednich żyć.

Nawet sam fakt, że podziwiamy Guru Rinpocze, jest znakiem, że zgromadziliśmy zasługę w poprzednich życiach. Zatem wszyscy powinniśmy naprawdę cieszyć się z tego. Wasze recytowanie stu milionów mantr Wadżra Guru jest poświęcone w szczególności pokonaniu choroby pandemicznej i innych problemów, z którymi obecnie zmaga się świat. Jestem absolutnie pewien, że już sama myśl o zrobieniu czegoś takiego przyniosła ogromną korzyść dla świata. Proszę, miejcie do tego zaufanie w swoich sercach.

W jaki sposób należy wizualizować, myśleć i modlić się do Guru Rinpocze? Możecie to robić na wiele sposobów:

  • Czasami, kiedy recytujecie mantrę Wadżra Guru, możecie wyobrazić sobie, że Guru Rinpocze siedzi na niebie przed wami i patrzy na was.
  • Czasami wizualizujcie go nad głową, kiedy recytujecie mantrę.
  • Czasami wizualizujcie go w gardle. W szczególności, podczas jedzenia lub picia. Możecie wyobrazić sobie, że Guru Rinpocze siedzi w waszym gardle, kiedy recytujecie tę mantrę. Podczas jedzenia musicie mieć pewność, że ofiarowujecie jedzenie i napoje dla Guru Rinpocze. To są właśnie zręczne środki do osiągnięcia rezultatu praktyki.
  • Czasami wizualizujcie Guru Rinpocze w swoim sercu podczas recytacji mantry.
  • Jeśli kładziecie się spać, wizualizując Guru Rinpocze w swoim sercu, stanie się to praktyką medytacji świetlistości.
  • Czasami, ci z was, którzy otrzymali niezbędne inicjacje, mogą myśleć podczas recytacji, że są Guru Rinpocze.
  • Czasami, jeśli wizualizujecie Guru Rinpocze na niebie przed wami lub siedzącego nad waszą głową, recytujcie mantrę myśląc, że otrzymujecie abhiszekę od samego Guru Rinpocze.
  • Wszyscy mamy umysł! O tak! Musimy mieć umysł, ponieważ nie jesteśmy skałami ani drzewami. Więc czasami myślcie, że umysł, który macie, to Guru Rinpocze i recytujcie mantrę Wadżra Guru.

Ale najlepsze, co możecie zrobić, to myśleć, przez cały czas, cokolwiek sobie wyobrażacie i w każdej sytuacji, że recytacja mantry Wadżra Guru nie służy wyłącznie waszej własnej korzyści. Nie służy temu, żeby żyć długo, być wolnym od chorób lub dobrze prosperować i stać się bogatym.

Musicie w pełni oświecić wszystkie czujące istoty i obudzić je ze snu ignorancji. To dla nich recytujecie mantrę Wadżra Guru. Jeśli mówicie tę mantrę z takim nastawieniem, wówczas korzyści i efekty będą się zwielokrotniać.

To, co mówię tutaj, nie jest moim własnym wymysłem. Nasi przodkowie widjadharzy powtarzali te słowa na okrągło. Więc musimy wszyscy mieć zaufanie do tych słów. Nie jest absolutnie konieczne, żebyście siedzieli, kiedy recytujecie mantrę Wadżra Guru. Możecie recytować mantrę podczas chodzenia. Na przykład możecie intonować mantrę podczas spaceru. Chociaż czasami, jak powiedziałem wcześniej, z pewnością powinniście recytować z jednoupunktowioną koncentracją na wizualizacji Guru Rinpocze.

Nawet, gdy nie koncentrujecie się, rozmawiacie z kimś, przeprowadzacie się lub siedzicie, nadal możecie recytować mantrę. Niektórzy mówią, że nie ma sensu recytować mantry, gdy jesteście rozproszeni. To nie jest prawda! O wiele lepiej jest recytować ją niż nie recytować w ogóle. Dlatego nie myślcie, że nie ma pożytku z recytacji mantry Wadżra Guru podczas oglądania telewizji lub rozmowy.Przede wszystkim starajcie się, jak wspomniałem wcześniej, recytować mantrę, stwarzając najwyższą motywację bodhiczitty i módlcie się do Guru Rinpocze, koncentrując na tym umysł.

Źródło: siddharthasintent.org